Kultúrne pamiatky

Dnes je:
Hlavná stránka
O Poloninách
  - História
  - Fauna
  - Flóra
  - Podnebie
  - Miestopis obcí

  - Ubytovanie

    a stravovanie

  - Ochrana prírody
Atrakcie
  - Kultúrne pamiatky
  - Prírodné atrakcie
  - Trasy
    - NCH M. Poliščuka
    - Turistické trasy
    - Cyklotrasy
Kontakt
Fotogaléria
Návštevná kniha

 

 

 

 

 

RUSKÝ POTOK

- cerkva archanjela Michala z pol. 18. stor., tvorí dominantu obce na jej východnom svahu. Pôvodne bol areál ohradený kamenným múrom s dvomi bránkami. V r. 1956 bola pri cerkvi postavená samostatná drevená zvonica. V šindľovej valbovej streche sú veľmi citlivo zakompované dve vežičky. Ikonostas je z obdobia vzniku stavby. Cenné sú liturgické knihy, ktoré ešte v pol. 17. stor. boli vytlačené cyrilikou vo Ľvove a iných ukrajinských mestách. (pozri aj)

 

Uličské Krivé

– cerkva archanjela Michala z I. pol. 18. stor. Je situovaná uprostred obce a svojou krásou upútava pozornosť všetkých okoloidúcich. Trojdielna zrubová stavba spočíva na nízkych kamenných základoch. Steny z obidvoch strán sú ponechané v pôvodnom stave. Oltárna časť má polygonálny tvar. Z mohutnej stupňovitej šindľovej strechy v tvare nepravidelnej valby vyčnievajú dve neveľké veže s jednoduchými krížmi. Ikonostats pochádza z 18. stor. a je zhotovený v barokovom slohu. Ikona sv. Mikuláš, Kristus Pantokrátor a niektoré ďalšie sú zo 16. stor.

Kostol je prístupný Po - So 9.00 - 17.00
Kľúč sa nachádza na adrese Ervín Kontra, Uličské Krivé č. domu 47. (pozri aj)

 

Topoľa

– cerkva archanjela Michala, postavená okolo r. 1700. Je umiestnená na strmom kopci nad dedinou. Obklopuje ju cintorín. V areáli sa nachádza samostatná zvonica postavená v 20. stor. na mieste staršej, oveľa jednoduchšej (zo štyroch stĺpov). Trojdielna zrubová stavba je prikrytá šidľovou valbovou strechou, z ktorej vyčnievajú dve vežičky. Zrub je chránený vysunutým podstreším spočívajúcom na vertikálnych stĺpoch ukotvených v horizontálnych trámoch – „podvalinách“. Ikonostas je z polovice 18. stor. Niektoré ikony sú zo 17. stor. (pozri aj)

 

Nová Sedlica

cerkva archanjela Michala, postavená v r. 1764, v r. 1977 premiestnená do expozície ľudovej architektúry a bývania Vlastivedného múzea v Humennom. Je to typický reprezentant lemkovského variantu rusínsko – ukrajinských drevených cerkví. Trojdielna stavba pozostáva z oltárnej časti, lode a babinca. Trojitosť priestoru navonok je zvýraznená tromi vežami. Šindľová strecha sa vyznačuje bohatosťou horizontálneho členenia tvarov. Barokový ikonostas je z 18. stor. Niektoré ikony (sv. Michal, Deésis) sú zo 16. – 17. stor. Vo veži sa nachádza zvon z r. 1811. (pozri aj)

 

JALOVÁ

- drevený kostolík sv. Juraja z roku 1772 sa nachádza sa v okrese Snina. Tento kostolík nefiguruje v zozname národných kultúrnych pamiatok, pretože farníci pri jeho rekonštrukcii nedodržali projekt a celú konštrukciu kostolíka nahradili novou. Farníci svoj postup odôvodňovali tým, že takmer celá pôvodná drevená konštrukcia bola napadnutá červotočom. (pozri aj)

 

ZBOJ
- cerkva sv. Mikuláša bola postavená v roku 1775. V roku 1967 bola premiestnená do Expozície ľudovej architektúry Šarišského múzea v Bardejovských Kúpeľoch. Je to typický lemkovský variant
rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov.
Podstatná časť ikonostasu je z 18. storočia, niektoré ikony (sv. Mikuláš, Ukrižovanie) sú zo 17. storočia (pozri aj, aj tu)

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

© 2006 mariaspanova(at)antaree(dot)com | Last update: 07. January 2008 09:18:56